Zaman Damgası Nedir – UNIX Zaman Damgası

Paylaşmak ister misiniz?

Zaman Damgası Nedir – UNIX Zaman Damgası

Zaman Damgası nedir?

Zaman damgası, bir olayın meydana geleceği zamanın belirlenmesine yardımcı olmak için kodlanmış farklı karakterler veya bilgiler dizisidir. Genellikle tarih ve günün saati kullanımına odaklanır. Bir bilgisayarda, zaman damgası, bir olayın bilgisayar tarafından ilk kez kaydedildiği zamanı gösterir. Olayın gerçekleştiği zamana odaklanmak zorunda değildir.

 

Unix Zaman Damgası nedir?

Unix zaman damgası, artık saniyeler dahil edilmeden 1 Ocak 1970’den bu yana harcanan saniye sayısını ifade eder. Tarihleri ​​okumak için saniye, milisaniye ve mikrosaniye yöntemlerini kullanarak zaman damgalarını dönüştürür.

Bununla birlikte, kullanım süresi 19 Ocak 2038’de sona erecektir, çünkü o zaman 32-bit taşacak ve zaman damgalarının çalışmasında kullanılacak alanı kalmayacaktır. Bunun göstergesi, farklı uygulamaların bir zaman damgası oluşturmanın yeni bir yolunu benimsemenin veya sistemlerini 64 bit sisteme geçirmenin yollarını anlaması gerektiğidir.

Bu nedenle, belirli bir tarih ile Unix Epoch arasında sayılabilecek toplam saniye çalıştırmanın bir ortalaması olduğu sonucuna varabiliriz. Bu noktada şu anki konumunuz ne olursa olsun zamanın teknik olarak değişmeyeceğini belirtmekte fayda var. Ancak, bilgisayarın bilgileri internete yayıldıkça tarihlerine göre takip etmesine ve sıralamasına yardımcı olan bir formdur.

Unix Zaman Dönüştürücü Nedir?

Unix zaman dönüştürücü, çok fazla sigorta olmadan zaman damgasını kolayca dönüştürebilen herhangi bir yazılım veya uygulamadır. Bu dönüştürücü kesinlikle kendisine girilen zamanı değiştirme yeteneğine sahip olacaktır. Bu dönüştürücü, ya çok eski bir zamana ait bilgileri geri getirmek için kullanılabilir ya da eski zamandan gelen bilgileri doğrulamak için kullanılabilir.

Herhangi bir ülkenin saat dilimine kolayca dönüşebilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcının tek yapması gereken, istediği zamanı seçmektir. Buna rağmen, sonuçlar evrensel saat dilimi ile ortaya çıkıyor.

Bu dönüştürücüler, yalnızca tarih veya saati hesaplamak için kullanılabilecek şekilde oluşturulmuştur. Bu dönüştürücülerin sahip olma eğilimindeki tek sorun, özellikle 32 bit bir yazılım tarafından kullanıldığında belirli bir süre ile sınırlandırılmasıdır.

İlk kısıtlama, dönüştürücünün 19 Ocak 2038’de çalışmayı durdurmasıdır. Ayrıca 1900’den önceki zamanların ötesine geçemez.

Yine de, kodlayıcıların, özellikle çalışmalarının zamanını herhangi bir sorun yaşamadan dönüştürmek için iyi bir araç elde etme açısından elde ettiği sayısız fayda göz ardı edilemez.

Zaman Damgası Dönüştürücüyü Ne Zaman Kullanmalısınız?

Bir Unix zaman damgası verdiğiniz bilgi, hesaplamanın ne zaman yapıldığı veya hesaplamanın yapıldığı yerin saat dilimi ne olursa olsun aynı şekilde yorumlanabilir. Bunun anlamı, bu filtreyi farklı bölgelerdeki insanlar tarafından kullanılan bir web uygulamasına girdiğinizde, saat dilimlerine göre saati değiştirecektir.

 

Neden Unix Zaman Damgası Dönüştürücüsü Kullanmalısınız?

Unix Timestamp dönüştürücü farklı biçimlerde gelir ve biçimleri Unix’ten bugüne ve geriye kolayca değiştirmenize olanak tanıyan birçok yazılım ve web sitesinde oluşturulmuştur. Bir dönüştürücünün varlığıyla, bilgisayarın gerçek zamanlı eylemleri gerçekleştirmesi için gereken saniye, saat, gün, ay ve yılı (yalnızca insanın anlayabileceği) hesaplama titizliğinden geçmenize gerek kalmayacak. Epoch veya Unix zaman dönüştürücü, size bunu kendiniz yapma sorunu yaşatmadan işlemlerinizi gerçekleştirmenizi kolaylaştırma işlevine sahiptir.

Kodlayıcılar için Unix Timestamp’ı kullanmanın sizin anlayabileceğinizden çok daha fazla avantajı vardır:

 • Unix zaman damgası ile PHQ ve MySQL ile ilgili bilgileri kolayca değiştirebilirsiniz.
 • Unix Zaman Damgası ile, 1901-2038 arasında olan küçük bir zaman aralığını kolayca temsil edebilirsiniz.
 • Normal tarihi Epoch’a dönüştürme imkanına sahip olduğunuzda, diller kolayca dönüştürüleceği ve istediğiniz kadar kolay çalışacağı için daha uyumlu bir şekilde çalışmak kolay olacaktır.
 • Unix Timestamp ile bilgileriniz için tarihleri ​​kolayca saklayabilir ve oluşturabilirsiniz.

Unix Zaman Damgası/ Epoch Zamanında Ortak Zaman Ölçümü

Aşağıda, zaman ölçümünün yaygın bir örneğini ve bunun Unix zaman damgasında nasıl kullanıldığını bulun.

Unix Zamanında bir milisaniye = 1/1000

Unix zamanında bir saniye = 1

Unix zamanında bir dakika = 60

Unix zamanında 10 dakika = 600

Bir ay = 28 günlük ay için 2.419.200, 29 günlük aylar için 2505.6000, 30 günlük aylar için 2.595.600 ve 31 günlük aylar için 2.678.4000

Unix zamanında bir yıl = 31.536.000

Unix Zaman Damgasını Kullanmak İçin Sıcak

Bu, zamanı Unix’ten normal dile çevirmenin temel bir yoludur. Öncelikle, bunun yalnızca bir yazılım veya web aracı aracılığıyla yapılabileceğini anlamanız gerekir.

Zamanınızı dönüştürmek için, istediğiniz tarihleri ​​girmek için düzenlenebilir panolara gidin. Kullanmak istediğinizde, bugüne ayarlanmış tarihi bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken istediğiniz tarihi seçmek. Biçim YYYY/AA/GG SS/AA/SS biçimindedir. Bu panoların altında iki zamanlı damga dönüştürücüler bulacaksınız. İlki, zamanın normal zamandan bir Unix zaman damgasına dönüştürülmesine yardımcı olmak için inşa edilmiştir, ikinci dönüştürücü ise birincinin tersini yapmak için yaratılmıştır.

Bilgilerinizi girdikten sonra, dönüştürülmesini istediğiniz zaman damgasına ilişkin bilgilere tıklayın.

Excel’de Tarih ve Unix Zaman Damgası Arasında Nasıl Dönüştürülür?

Araçların kullanımıyla ilgili bazı aksaklıklar nedeniyle Tarihi Unix zaman damgasına değiştirmekte sorun mu yaşıyorsunuz, o zaman zaten elinizde araçlar var. Excel sayfası ile hem Unix zaman damgasını hem de tarihi kolayca dönüştürebilirsiniz.

 • Tarihten Zaman Damgasına
 • Boş bir hücre seçin
 • Bu formülü = (A1-Date (1970,1,1)) *86400 boş hücreye yazın ve ‘Enter’ tuşuna basın. Bu, tarihi çok fazla sorun yaşamadan bir zaman damgasına dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

 

Tarih ve Saati Zaman Damgasına Dönüştür

Ayrıca, tarih ve saat için zaman damgasını hızlı bir şekilde dönüştürmeniz gerekiyorsa, yapmanız gereken tek şey bunu yapmanın bir yolunu oluşturmaktır.

 • Günleri bir hücreye girin
 • Koordineli evrensel saati bir hücreye yazın, 1/1/1970.
 • Bir hücreye =(A1-$C$1)*86400 formülünü yazın ve ardından Enter Tuşuna basın.

 

Zaman Damgasını Tarihe Dönüştürme

Ayrıca, zaman damgasını tarihe dönüştürmeniz gerekiyorsa, bu da basittir.

 • Zaman damgası listenizin yanına şu formülü yazın (((A1/60)/60/24)+DATE(1970,1,1) ve ardından ‘Enter’ tuşuna tıklayın.
 • Ardından imlecinizi dönüştürülmüş sayıların bulunduğu hücrenin üzerine getirin ve sağ tıklayın. Bir bilgi listesi açılır.
 • ‘Hücreyi Biçimlendir’i seçin.
 • Biçim hücresinin altında ‘Sayı, ‘Hizalama’, Yazı Tipi, Kenarlık, Dolgu ve Koruma göreceksiniz. ‘Sayı’ seçin.
 • Sizi çeşitli seçeneklere açacaktır. Tarih’i seçin, size tarih biçimlerini gösterecek, seçeneklerinizden birini seçecek ve orada dönüşümünüz olacak.
 • Bu formül, Zaman Damgasını saat ve tarihe dönüştürmek için de kullanılabilir. Tek yapmanız gereken saat ve tarihi seçmek.

 

 

Strtotime() nedir? 

Strtotime (), tarihi bir Unix zaman damgasına dönüştürmek için kullanılan bir dizedir. İşlev, İngilizce tarih biçiminde yazılmış bir dizi bilgi beklemek amacıyla oluşturulur. Bu bilgi girildiğinde, bilgiyi ayrıştırmaya ve formatı İngilizce formatından Unix zaman damgasına değiştirmeye devam edecektir. Saniye sayısının, dönüştürücüye girdiğiniz zamanla karşılaştırıldığında 1 Ocak 1970 00:00:00 UTC olan sabit tarihten hesaplanacağını ve bir zaman girmeyi reddetmeniz durumunda, hesaplamasının yapılacağını unutmamalısınız. şimdiki zamana dayalı olmalıdır.

Ve onu benzersiz kılan bir diğer şey de, evrensel saat dilimine bağlı kalması ve yalnızca belirli bir zaman kodunu girdiğinizde değişmesidir. Bu, ilk niyetiniz olmadıkça saat dilimini değiştirmekten kaçınmanız gerektiğini gösterir.

Yani, belirli bir tarih için Unix zaman damgasına sahip olmak istiyorsanız, diyelim ki 1 Ağustos 2018, o zaman Strtotime()’ı şu şekilde kullanacaksınız:

Echo strtotime (“1 Ağustos 2018”), “\n”

 

Ayrıca, tarih ve saatten emin değilseniz, yine de göreceli saat ve tarih ile çalışabilir. Böylece, gibi bir şeye sahip olabilirsiniz

Echo strtotime(“+5 ay”),”\n.

Echo strtotime(“gelecek iki ayın son günü”),”\n.

 

Strtotime(), daha karmaşık bir şekilde yazılabilecek türdendir. Yine de, kendi sınırlaması vardır. 32 bit sistemde kullanıldığında 2.147.483.647 tamsayısından fazlasını almaz. Ve üzerinde kullanabileceğiniz süre de sınırlıdır. Birçok kişinin Yıl 2038 sorunu dediği 19 Ocak 2038 Salı günü UTC’ye yalnızca 03:14:07 UTC’ye ulaşmanıza izin verilir.

Dahası, bazı platformlar 1 Ocak 1970’in çok altındaki tarihleri ​​kullanmanıza izin vermez.

Zaman Damgası Nedir – UNIX Zaman Damgası Kaynak

Zaman Damgası Nedir – UNIX Zaman Damgası Google Arama

zaman damgası
zaman damgası nedir
zaman damgası başvuru
zaman damgası kullanımı
tubitak zaman damgası
e defter zaman damgası nedir
imzager zaman damgası ayarları
5651 zaman damgası
zaman damgası alma
zaman damgası hatası
zaman damgası kontör yükleme
zaman damgası ne demek
zaman damgası ne için kullanılır
zirve zaman damgası
e defter zaman damgası ne işe yarar
e fatura zaman damgası
e güven zaman damgası
e imza zaman damgası nedir
imza zaman damgası geçersiz
imzager zaman damgası sunucusu