Yalan Haberlerle Mücadele : Sosyal Medya Başkanlığı

By , in Blog on .
Paylaşmak ister misiniz?

Yalan Haberlerle Mücadele : Sosyal Medya Başkanlığı

Sosyal Medya Başkanlığı kuruluyor.

Orman yangınları, sel felaketi, ve Altındağ’daki gerginlik ile ilgili provokasyonlar sosyal medyadaki tehlikeli paylaşımları bir kez daha gündeme getirirken, sosyal medya düzenlemesine ilişkin hazırlıklar da hız kazandı.

Çalışmalar kapsamında, RTÜK veya BTK bünyesinde bir “sosyal medya” başkanlığı oluşturulması gündemde.

AK Parti’nin üzerinde çalıştığı taslağa göre, sosyal medyadan ‘hakaret’ suçunu işleyenlere üç aydan 2 yıla, dezenformasyon yapanlara ise 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Kanundaki mevcut suçlarda uygulanan artırım nedenleri internet aracılığıyla işlenen suçlar için de uygulanabilecek.

Örneğin, TCK’nın 125. maddesinde kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret suçunu işleyenlere verilecek cezanın bir yılın altında olamayacağı hüküm altına alınıyor.

Yine yürütülen çalışmalarda, suçun ağırlığı, sonucu, kişinin konumu, sosyal statüsü ve kastı gibi kriterlerin de ceza yaptırımında dikkate alınmasının ön plana çıktığı öğrenildi.

Düzenleme kapsamında, sosyal medya üzerinden yalan haberi üreten ve yayanları ve diğer suçları denetleyecek bir mekanizmanın da kurulması öngörülüyor. Bununla ilgili yurt dışı örnekler de mercek altına alınırken, iki seçeneğin masada olduğu ifade ediliyor. Buna göre, söz konusu birimin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ya da RTÜK bünyesinde oluşturulması gündemde. BTK bünyesinde zaten İnternet Daire Başkanlığı’nın bulunduğu ve söz konusu başkanlık içerisinde bir “sosyal medya” başkanlığının oluşturulabileceği kaydediliyor.

Osman Özgan

Yazı kaynağı için tıklayınız.