Veri Bilimi ve 7 Aracı

By , in Veri Bilimi on . Tagged width: ,
Paylaşmak ister misiniz?

Veri Bilimi ve 7 Aracı

Data Science’ yani Veri Bilimi gelişen teknoloji ile en çok duyduğumuz ve en çok karşımıza çıkan kavramlardan bir tanesi olmuştur. Gittikçe dijitalleşen dünya, insanlara pek çok araştırma ve pratik çalıştırma alanı ortaya çıkarmıştır.

Bunlarla birlikte de pek çok yeni meslek grubu karşımıza çıkmaya başlamıştır. Yeni dijital dünyada üretilen ürün yepyeni teknoloji ile birlikte tüketicilere ulaşmaktadır. Bu süreç içerisinde de veriler hafızalarda tutulmaktadır.

Hafızalarda tutulan bu verinin bir anlama bağlanması da her sektör için son derece önemlidir. Firmalar elde edilen bu verileri işleyerek ve araştırarak gelecek adımları hakkında karar almaktadırlar.

1 – Veri Bilimi ve Eğitim

Veri Biliminin uzmanları genel olarak lisansüstü eğitim öğrencisi ya da lisansüstü eğitim mezunudur. Bu bilim dalı için eğitim almak oldukça önemlidir. Özellikle istatistik, sosyal bilimler ve bilgisayar bilimleri ile ilgili eğitim almak bu bilimin uzmanlığı için son derece önemlidir. Ayrıca günümüzde de gittikçe popülerleşen ve ilerleyen Big Data gibi geniş çaplı veri analizleri alanındaki teorik eğitim artmaya başladıkça veri biliminin kullanımı kolaylaşacaktır.

2 – Veri Bilimi: R Programlama Dili

Veri analizlerinde başarılı olmak için bu alanlardaki analiz programlarını iyi seviyede bilmek ve kullanmak ile de alakalıdır. 1990’lı yıllarda ortaya çıkan ve günümüzde milyonlarca kullanıcısı olan R programlama dili bu programların başında gelmektedir. Özellikle zamanında Microsoft ve Oracle gibi dev firmaların desteğini alan R programlama dili günümüzde veri analizlerinin en iyi sonuç veren programı olmuştur. Ayrıca analiz kapasitesi ve kolay kullanılması ile birlikte R programlama dili bilim insanlarının yüzde 43’ünün bu programı kullanmasını sağlamıştır.

3 – Python Kodlama

Veri bilimi süreci bileşenleri arasında diğer bir kodlama dili ise Python dilidir. Python ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanmış olsa da bu dil 1990’lu yıllarda ilk olarak çıkmış ve günümüzde inanılmaz bir kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Pek çok veri bilimcinin kullandığı bir dil olan Python kolay kullanımı ve sunduğu avantajlar ile oldukça beğeniliyor. Diğer kodlama dilleri ile 10 satırda yapılan işlemler Python ile sadece 1 – 2 satırda yapılabiliyor.

4 – Veri Bilimi: Hadoop Platformu

Hadoop sağladığı olanaklar ile veri biliminin önemli bir parçası olmuştur. Hadoop kullanım seviyesi artık bu alanda çalışmak isteyen kişilerin kendilerine geliştirmesi gereken bir noktadır. Hatta Linkedin içerisinde yapılan bir araştırma veri bilimiyle alakalı işveren kişilerin adaylardan Hadoop kullanma seviyelerine dikkat ettiğini göstermektedir. Bu oran yüzde 49’dur. Yani işverenlerin yarısı adayların Hadoop platformunu iyi bilmesini istemektedir.

5 – SQL Veri Tabanı

Gelişen teknoloji ile birlikte veri bilimiyle alakalı yeni teknolojiler ve kullanım araçları her geçen gün artmaktadır. Fakat SQL gibi eski araçlar hala önemini korumaktadır. SQL veri alanındaki en temel ihtiyaç ve kullanılması gereken program olarak dikkat çekmektedir. SQL yıllardır sunduğu bazı avantajlar ile bu alandaki yerini korumayı başarmıştır. Özellikle yıllardır kullanılması ve kullanıcılar tarafından geliştirilmesi SQL veri tabanını güncel tutmuştur. Ayrıca komutların net olması da kullanıcıya çok büyük kolaylık sağlamaktadır.

6 – Apache Spark

Veri Bilimi Bölümü pek çok program ile içli dışlı olmaktadır. Apache Spart, Hadoop programına çok fazla benzese de birbirlerinden ayrılan önemli noktalar bulunmaktadır. Verilerin işlenmesi analiz edilmesi gibi durumlar oldukça zaman isteyen konulardır. Ayrıca sadece veri alanında değil teknolojik olarak her alanda hızlı çözümleme ve hızlı sonuç çıkarma oldukça önemlidir. Apache Spark ‘da sunduğu bu hız avantajı ile oldukça tercih edilmektedir. Ayrıca Big Data yani Büyük Veri Apache Spark ile hem incelenebilir hem de ilişkileri analiz edilebilir.

7 – Entelektüel Merak

İyi ve başarılı bir analiz için doğruyu soruyu sormak oldukça önemlidir. Doğru soru analizin ilk adımıdır. Veri analizi görevini yapan kişiler sordukları her sorunun cevabını bulmaya çalışırken bir yol izlemektedir. Analizin sonuna kadar giden bu yok sırasında Veri Bilimi alanına yeni keşifler katılır ve bu keşifler gittikçe geliştirilir. Entelektüel merak bu yüzden verinin gelişmesi ve alternatif cevap bulmak için oldukça önemlidir.

Veri Bilimi ve 7 Aracı yazısı  Kaynak

Diğer yazılarımız için https://www.ekaynaklar.com/category/veri-bilimi/ adresine tıklayınız.

Google Arama

veri bilimi
veri bilimi nedir
veri bilimi yüksek lisans
veri bilimi okulu
python ile veri bilimi
mucit ve bilim insanlarının ortak özelliklerine örnek veriniz
veri bilimi iş ilanları
veri bilimi staj
veri bilimi eğitimi
veri bilimi kitap