You are currently viewing Ukrayna krizi: ” İngiltere, Rus yaptırımlarını arttırmaya hazır. ”

Ukrayna krizi: ” İngiltere, Rus yaptırımlarını arttırmaya hazır. ”

Ukrayna krizi: ” İngiltere, Rus yaptırımlarını arttırmaya hazır. ”

Kaynak: BBC

İngiltere Dışişleri Bakanı, İngiltere’nin Ukrayna’yı tamamen işgal etmesi durumunda Rusya’ya karşı yaptırımları artırmaya hazır olduğunu söyledi.

Liz Truss, hükümet tarafından Salı günü açıklanan önlemlere yönelik eleştirileri “ciddi” olarak nitelendirerek savundu.

Daha fazla yaptırımı “dolapta” tutmanın önemli olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus destekli ayrılıkçıların elindeki iki Ukrayna bölgesine asker gönderilmesini emretti.

Salı günü Başbakan Boris Johnson , beş bankanın varlıklarını dondurduğu ve üç Rus milyarderin varlıklarının dondurulmasıyla yanıt olarak Rusya’ya karşı yaptırımlar açıkladı – bunlar da İngiltere’ye seyahat yasaklarıyla vurulacak.

Ancak bazı Muhafazakarlar da dahil olmak üzere bazı milletvekilleri, gölge dışişleri bakanı David Lammy’nin “tüm Avam Kamarası’nın ruh halinin hükümetin yeterince güçlü olmadığı yönünde olduğunu” söylemesiyle daha sert önlemler çağrısında bulundu.

Downing Street, yaptırımların nasıl etkili hale getirileceğini tartışmak için daha sonra finans şefleri ve düzenleyicilerle bir zirve yapacak.

Ayrıca, Bay Johnson’ın bugün daha sonra Ukrayna’ya daha fazla askeri desteğin ana hatlarını vermesi bekleniyor.

‘Sıcaklığı artırıyor’

BBC Breakfast’a konuşan Truss, yaptırımların İngiltere’nin Rusya’ya şimdiye kadar uyguladığı en ağır yaptırımlar olduğunu söyledi.

“Uyguladığımız yaptırımlar ABD ile koordineli, bunlar Avrupa ile koordineli, Vladimir Putin’in müttefikler arasında böl ve yönet oynayamayacağından emin olmak için.

“Birlik olduğumuzu gösterdik ve Ukrayna’ya tam bir işgal durumunda bu yaptırımları artıracağız.”

Rusların Muhafazakar Parti’ye yaptığı bağışları da savundu ve her bağışın tam olarak beyan edilmesi ve bağışçıların seçmen kütüğünde olması gerektiğini söyledi.

Truss, “Rejimin destekçilerini, Vladimir Putin’i destekleyenleri ve yıllar önce Rusya’dan taşınmış olabilecek ve Rusya’nın bir parçası olabilecek kişileri birbirinden ayırma konusunda çok dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi. İngiliz siyasi sistemi.”

Bayan Truss’a, eski başbakan Theresa May ve o sırada diğer kabine bakanlarını , Kremlin’e yakın insanlarla mali olarak bağlantılı olan eski bir Rus bakanın eşi Lubov Chernukhin ile birlikte gösteren Mayıs 2019’dan bir fotoğraf gösterildi.

Bayan Chernukhin Muhafazakar Parti’nin en büyük bağışçılarından biri oldu. Avukatları, bağışların Kremlin etkisiyle lekelenmediğini söylüyor.

Resimden utanıp utanmadığı sorulduğunda Truss, “hayır, değilim” dedi.

Hükümetin “Vladimir Putin’in korkunç rejimini desteklemeye” yardım eden herkesi “önyargısız olarak” hedef alacağını söyledi.

Ayrıca Bay Johnson tarafından yapılan, futbolun Şampiyonlar Ligi finalinin artık St Petersburg’da yapılmaması gerektiği yönündeki yorumlarını da yineledi.

Truss, “Bu aşamada Rusya’nın uluslararası alanda finale çıkmak için yaptıklarının yanlış olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Ukrayna sınırına yakın Rostov'da Rus zırhlı araçları

Bir cevap yazın