Türkiye’ nin ilk Doğa Kütüphanesi…

By , in Genel on . Tagged width: , , ,
Paylaşmak ister misiniz?

 

Doğayı koruma ve doğa kültürü üzerine çalışmalar yapan araştırmacılar için kurulan Doğa Kütüphanesi 14 Mart günü İzmir’in  Seferihisar İlçesinde açıldı.

Doğa Kütüphanesi’ nin içeriğinde;

Kuşlar, tehlikedeki türler, Önemli Doğa Alanları, Önemli Kuş Alanları ve Kadim Üretim Havzaları başta olmak üzere biyolojik çeşitliliğin korunması, doğa kültürü, doğa hukuku, doğa felsefesi, doğa okuryazarlığı, doğa sanatları gibi konular  bulunmaktadır.

Doğa Kütüphanesi bir Doğa Derneği kuruluşu olup;  Dolaşan bulutlar, esen rüzgarlar ve akan nehirler gibi, onları izleyen hayvanlar, kuşlar, ormanlar ve çöller gibi sınırsızlığı sınır edinir. Dernek, Anadolu’da kurulmuş olmakla birlikte, çalışmaları fiziki sınırları aşar, doğa kültürünü tüm mekanlar ve zamanlar arasında taşıyabilmek için rüzgarın sırtında meyveleri dölleyen çiçek tozları gibi savrulur.

Doğa Kütüphanesi’nde, beş binin üzerinde kaynak ve yayın yer alıyor.

Kütüphanede bulunan tüm kaynaklara www.dogakutuphanesi.org  adresi üzerinden ulaşabilir, kütüphane arşivinde bulunan nadir kaynaklara dijital olarak erişim sağlayabilirsiniz.

Ülkemizde yaşanan Pandemi nedeniyle açılaşa katılamayan üyelerden  Tansu Gürpınar’ ın açılış konuşması derneğin resmi sitesinde yayınlandı.

Gürpınar  konuşmasında “Bilginin kayıt biçimlerinden biri de DNA’lardır. Merdiven şeklinde sarmal yapı gösteren bu moleküller ait olduğu canlının yaşamsal işlevlerine ait bütün bilgileri taşımaktadırlar. Genetikçiler, DNA’larda kayıtlı bilgilerin yüzlerce cilt kitabı dolduracak kadar bilgi içerdiğini söylemektedir. Küçük ya da büyük, bitki ya da havan, her canlı varlık muazzam bir bilgi birikimine sahiptir.

Denilebilir ki;  biyolojik çeşitlilik bir bakıma dünyanın en büyük ve en değerli kütüphanesidir. Ve biz doğaseverler, doğa korumacılar, bu kütüphanedeki kitapların zarar görmemesi için canla başla çalışıyoruz. Bu açıdan baktığımızda da hepimiz birer kütüphaneciyiz.” diyerek hem kütüphanecilik mesleğinin önemine dikkat çekerek hemde bilginin gücüne ve korunmasının önemini vurgulamış oldu.

 

Umut dolu dileklerimizin dünyaya yayılması temennisiyle.

#Evdekal