SEO performansı nasıl ölçülür

By , in SEO on . Tagged width:
Paylaşmak ister misiniz?

SEO performansı nasıl ölçülür

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) bilim ve sanat olabilir , ancak diğer pazarlama teknikleri gibi ölçülebilir. SEO programınızın performansını ölçmek, başarısını büyük ölçüde artıracak ve zamanla web sitenizin sıralamasını artıracaktır. SEO’nuzu ölçmenin göstergelerini ve onu nasıl izlemeye devam edeceğinizi bilmelisiniz.

en önemli faktör nedir

Örneğin, E-ticaret sitelerinin çoğunun ne kadar ürün sattıklarını ölçmek isteyeceğini tahmin edebilirsiniz. Sıralama, indeksleme, ziyaretler veya başka herhangi bir faktör gibi birçok başka faktör bir yan faktör olabilir ve satılan ürün sayısı ile karşılaştırılamaz ve SEO başarısını ölçmenin yolu budur.

Bir SEO programının hedefi, belirli anahtar kelimeler giren müşterilerin belirli sayfalara gelmesini sağlamaktır ve bir sonraki adım, ziyaretlerini satışa dönüştürmektir. Bu nedenle, anahtar kelimeleri ve DA PA Checker’ı veya satış yüzdelerini analiz ederek  SEO programını sürekli olarak iyileştirebiliriz.

Bu bir örnekti ve her web sitesi kategorisi, SEO planlarını şekillendiren diğer bazı ortak faktörlerin yanı sıra onlar için gerçekten önemli olan kilit bir faktöre sahip olacak.

Başarınızı nasıl tanımlarsınız

SEO planınızı ve başarısını değerlendirme yolunda izlenecek çok şey var ve net ve akıllıca kararlar almak için web siteniz hakkında büyük miktarda veri toplamanız gerekecek ve bunlar hakkında veri toplamanın bir yolu daha var. Web siteniz ve belki de en popüler olanı bir analiz yazılımı kullanmaktır ve en popüler yazılımlardan biri ücretsiz ve çok güçlü olduğu için Google Analytics’tir.

Topladığınız ve analiz ettiğiniz verilerden incelediğiniz ve ölçtüğünüz faktörleri alacağız.

 

1 Organik Arama Trafiği

Organik Arama Trafiği, web sitenizi kaç kullanıcının ziyaret ettiği anlamına gelir ve Organik, Google, Yahoo veya Bing’den arama yapan sıradan kullanıcılar anlamına gelir. SEO planınızın başarısını tanımlayan en önemli metriklerden biridir. Bazı zamanlar görüntüleme sayısında düşüş olabilir, ancak genel olarak web sitesi ziyaretinizin artması gerekir veya SEO programınızı değiştirmeniz gerekecektir.

 

2 Hemen Çıkma Oranı

Bir web sitesinin Hemen Çıkma Oranı, yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra web sitesinden ayrılan ziyaretçilerin yüzdesi anlamına gelir. Bu, kullanıcıların aradıkları bilgiyi hemen buldukları veya aradıklarını görmedikleri iki anlama gelebilir. Yüksek hemen çıkma oranı, yanlış kullanıcıları çektiğiniz için yanlış anahtar kelimeler kullandığınızın güçlü bir göstergesi olabilir.

3 E-ticaret Dönüşüm Oranı ve Geliri

Daha önceki örnekte belirttiğimiz gibi, E-Ticaret sitelerinin SEO analizlerinde bağlı olduğu kilit faktörlerden biri, Dönüşüm Oranı veya web sitenizin trafiğinin veya ziyaretçilerinin ne kadarının satışa dönüştürüldüğüdür. Kullanıcılara ne kadar güvendiğinizin güçlü bir göstergesidir ve dönüşüm oranınızı sabit veya iyi durumda tutmanız gerekir. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu adı verilen bir şey var ve bu, iyi yapılmış bir strateji aracılığıyla dönüşüm oranınızı iyileştirme sürecidir.

 

4 Tek ziyaretçi verisi

Burada, kullanıcının web sitenizde geçirdiği süre ve açtığı sayfa sayısı gibi bireysel kullanıcıların verilerine odaklanırsınız, bunlar web sitenizin ne kadar iyi ve ilgi çekici olduğuna dair çok önemli göstergelerdir. Öte yandan, kullanıcılar tarafından harcanan zaman azsa ve ziyaretçilerin, web sitenizin yeterince samimi olmayabileceği veya içeriğin anahtar kelimelere uygun olmadığı konusunda size rehberlik edebilecek birçok sayfa açması muhtemeldir.

 

5 Yeni ve Geri Dönen Kullanıcı

geri dönen kullanıcılar

Bu, sitenizin ne kadar iyi, ilgi çekici olduğunu gösteren bir başka güçlü Göstergedir ve tüm ziyaretleri satışa dönüştürseniz bile, kullanıcıların web sitenize dönüp bir tane daha yapmasını sağlamanız gerekir, aksi takdirde büyük bir gelir kaynağı kaybedersiniz. . Bu verileri Google Analytics tarafından sağlandığı ve bir formdan daha fazlası olduğu için kontrol edebilirsiniz. Sitenizin nasıl büyüdüğünü ve SEO programınızın ne kadar etkili olduğunu öğrenmek için yeni kullanıcılar ve geri gelen kullanıcılar arasındaki oranı düzenli olarak kontrol edin.

 

6 Cihaz Türüne Göre Trafik

Mobil cihaz kullanıcıları son 5 yılda muazzam bir artış gösterdi ve son zamanlarda site ziyaretçilerinin ve internet kullanıcılarının çoğu masaüstü bilgisayar yerine mobil cihaz kullanıyor. Böylece sitenize en sık hangi cihazın geldiğini bilmeniz şart oldu. Örneğin, işletim sistemi olarak Android kullanan cihazların yüksek oranda olduğunu tespit ettiyseniz, sitenizi daha mobil uyumlu hale getirmek için performansını artırmanız gerekecek ve bunu Google’ın Mobil Dostu Test sayfasından kontrol edebilirsiniz. sitenizin performansını kontrol etmek için.

 

7 Anahtar Kelime

SEO programınızdaki en önemli öğe olabilir, anahtar kelimeleri insanlar olarak düşünebilirsiniz, popüler olabilir veya ölebilir ve her anahtar kelimenin yaşayabileceği bir süre birinden diğerine değişebilir. Anahtar kelimelerinizi sürekli güncellemeli ve hangisinin iyileştiğini veya hangilerinin ilgiyi kaybettiğini anlamak için kontrol etmelisiniz. Birçok SEO şirketi, anahtar kelimeleri ve sıralamalarını takip eden yazılımlar kullanır.

Anahtar kelimenizin Hacmi gibi anahtar kelimelerinizin etkinliğinde önemli rol oynayan birçok faktör vardır. Örneğin siteniz bir tür cep telefonundan daha çok satıyorsa, diğerleri kadar satılmasa bile arama hacmi yüksek olan mobil türlere odaklanmak daha akıllıca olacaktır.

Ayrıca, anahtar kelimelerinizin alaka düzeyi çok önemlidir, yanlış kullanıcıları hedeflemekten kaçınmak için anahtar kelimelerinizi akıllıca seçmelisiniz ve Google sürekli olarak uygunsuz içeriğe sahip siteyi kaldırmaya çalıştığı için sitenizin sıralamasını kesinlikle etkileyecektir.

Son olarak, anahtar kelimelerin miktarı, sitenizdeki her bir anahtar kelimenin miktarını aylık olarak izlemelisiniz ve kaç anahtar kelime kullandığınızdan daha önemli olan, her bir anahtar kelimenin Google tarafından algılanabilmesi için kaç kez tekrarlandığıdır. motorlar.

SEO planınız akıllıca belirlenmeli ve daha da önemlisi, iyi sonuç ve yüksek etkinlik sağlamak için performansını izlemeye devam etmeniz gerekir.

SEO performansı nasıl ölçülür

Kaynak

SEO performansı nasıl ölçülür

Google Arama

seo analiz
seo analiz aracı
site seo analiz
google seo analiz
r10 seo analiz
ücretsiz seo analizi
seo analiz testi
ihs seo analiz
site içi seo analizi
sayfa seo analizi
seo analiz google
seo analiz sitesi
seo analizi yapan siteler
en iyi seo analiz programı
seo hocası site analiz
wm seo analiz
wordpress seo analiz
ücretsiz seo analiz araçları
seo analiz r10
seo analizi yap