You are currently viewing Rusya Ukrayna’yı işgal mi ediyor ve bundan sonra ne olacak?

Rusya Ukrayna’yı işgal mi ediyor ve bundan sonra ne olacak?

Bir Ukrayna ordusu askeri buzlu bir yolda yürüyor
Ukrayna’nın doğusundaki Lugansk kenti yakınlarındaki Schastia kasabasında bir Ukrayna ordusu askeri.
Fotoğraf: Aris Messinis/AFP/Getty

Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna’nın doğusundaki Rus kontrolündeki iki bölgenin bağımsızlığını tanıdı . Kendilerine Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri diyorlar. Bölgeler 2014’ten beri Rusya tarafından silahlandırılıyor, finanse ediliyor ve siyasi olarak kontrol ediliyor. Ancak bu haftaya kadar Rusya onları hala Ukrayna’nın bir parçası olarak tanıyordu.

Putin ayrıca ordusunu Ukrayna’ya bir “barışı koruma görevi” için gönderdi , bu da Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ın ilhakının ardından Ukrayna topraklarını ikinci kez resmi olarak işgal edeceği anlamına geliyor. Ancak bu durumda, Rusya bölgeleri ilhak etmedi. Putin tarafından Pazartesi günü imzalanan bir belge de, askeri üsler kurmasına veya bölgelere füze yerleştirmesine izin veriyor.

Neden Ukrayna’yı hedef alıyor?

Birincisi, Putin, Ukrayna’nın devlet olma hakkını sorguladığını belirterek, modern Ukrayna’yı Sovyetler Birliği’nin yapay bir kurgusu olarak nitelendirdi. Rusları ve Ukraynalıları da “tek halk” olarak görüyor. İkincisi, batıya meyilli bir Ukrayna’nın Rusya için tehlikeli olduğunu düşünüyor.

Ukrayna için NATO üyeliği olasılığını Kremlin için “kırmızı çizgi” olarak nitelendirdi. Üçüncüsü, 2014’te Kiev’de gerçekleşen gibi halk devrimlerinin uzun vadede başarılı olmadığını göstermek istiyor. Bu, Rusya’da kendi egemenliğini sürdürmesine yardımcı olur.

'Putin'den korkmuyoruz': Ukraynalılar Kiev'deki Rus büyükelçiliği önünde protesto – video

Sonra ne olabilir?

Rusya ordusunun yakında topraklara resmi bir giriş yapması bekleniyor. Birlikleri ve askeri araçları 2014’ten beri gizlice savaşta yer alıyor, ancak bu konuşlandırma muhtemelen çok daha büyük olacak. Moskova şimdi Ukrayna’yı “ayrılıkçılara” karşı savaşmaya devam ederse daha geniş bir savaşla tehdit edecek ve Kiev’e Rusya’nın artık anlaşmayla onları saldırılara karşı savunmak zorunda olduğunu söyleyecek.

Rusya, iki ayrılıkçı hükümetin toprak iddialarını tanıyarak Ukrayna’nın daha fazla işgalini de haklı çıkarabilir. Bunlar, cephe hattının diğer tarafında bulunan büyük Mariupol şehrini de içeriyor. Rusya genişletilmiş sınırlarını tanırsa , birliklerine Ukrayna ordusuna karşı bir saldırı başlatmasını emredebilir.

Bu, daha geniş bir çatışmanın başlangıcı olabilir. Rusya, Ukrayna sınırı boyunca 190.000 kadar asker topladı ve başkent Kiev’i tehdit edebilecek ve ülkenin çoğunu süpürebilecek bir saldırı başlatmak üzere konumlandırıldı. İkinci dünya savaşından bu yana Avrupa’da bu boyutta bir saldırı görülmedi .

Batı ne yapacak?

ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde muhtemelen Rusya’nın bankacılık ve finans sektörlerini hedef alan “tüm yaptırımların anası” sözü vermişti. Ancak bu, Kiev ve Kharkiv gibi büyük şehirleri alabilecek yıldırım savaşı tarzı bir kara harekatı hayal ediyordu. Toprakların tanınması ve Rus kuvvetleri tarafından işgal edilmesi de bir saldırganlık eylemidir ancak kabus senaryosu değildir.

Diplomatlar Salı günü Brüksel’de bir araya gelirken, Putin’in Ukrayna’ya asker gönderme emrinin AB’nin haftalardır tehdit ettiği büyük yaptırımların tetikleyicisi olup olmayacağı belirsizliğini koruyor.

Putin Ukrayna'da tam olarak ne istiyor? - video açıklayıcı

Gaz arzı krizi nasıl etkiler?

Salı günü, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın kendi kendini ilan eden iki cumhuriyeti tanımasına yanıt olarak Nord Stream 2 gaz boru hattının sertifikasyon sürecini durdurdu .

İlk olarak 2015 yılında duyurulan, Rusya’nın devlet destekli enerji devi Gazprom’un sahip olduğu 11 milyar dolarlık (8,3 milyar sterlin) boru hattı, Batı Sibirya’dan Almanya’nın kuzey doğusundaki Lubmin’e gaz taşımak için inşa edildi ve Kuzey Akım 1 boru hattının mevcut kapasitesini iki katına çıkardı. ve 26 milyon Alman evini uygun bir fiyata sıcak tutmak.

Avrupa’nın en bölücü enerji projesi olan Nord Stream 2, Baltık Denizi yatağı boyunca koşarak geleneksel gaz geçiş ülkesi Ukrayna’yı atlıyor. Avrupa’nın Rusya’ya olan enerji bağımlılığını artırdığı, Ukrayna’dan transit geçiş ücretlerini reddettiği ve Rusya’nın işgaline karşı daha savunmasız hale getirdiği gerekçesiyle Avrupa Birliği içinde ve ABD’den ve Ukrayna’dan direnişle karşılaşmıştır.

Bir cevap yazın