Mülakat Öncesi Yapılması Gerekenler

By , in İlanlar on .
Paylaşmak ister misiniz?

Mülakat Öncesi Yapılması Gerekenler

Kaynak: Kariyer İBB

Mülakat öncesi yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Mülakatın yapılacağı yeri ve saati teyit edin: Mülakata çağırıldığınızda, mülakatın yapılacağı yer ve saat bilgisi sizinle paylaşılacaktır. Mülakatın yapılacağı yeri bilmiyorsanız öncesinde öğrenmenizde, mülakat yerine ne kadar sürede gidebileceğinizi hesaplamanızda fayda var.

2. Mülakata gideceğimiz kurum hakkında bilgi toplayın: Mülakata gideceğiniz kurumla ilgili önceden bilgi toplamak mülakatta kurumla ilgili size sorulacak rahatlıkla cevaplamanızı sağlayacaktır. Bu tür sorulara cevap verebilmek, mülakata önceden hazırlık yaptığınızı ve o işi önemsediğinizi gösterecektir.

3. Mülakatta karşılaşabileceğiniz sorulara hazırlanın: Mülakata hazırlanırken karşınıza çıkacak potansiyel soruları ve bunların muhtemel cevaplarını düşünebilirsiniz. Bu sayede mülakatta çıkacak bazı sorulara önceden hazırlıklı olur ve daha az stres ve heyecan yaşarsınız.

4. Uygun bir kıyafet tercih edin: Mülakata gitmeden önce yapılacak hazırlıklardan biri de kıyafet hazırlığıdır. Mülakatta uygun kıyafet seçimi mülakatına gittiğiniz şirkete, sektöre, iş alanına ve hatta pozisyona göre farklılık gösterebilir. Resmi çalışma ortamının mülakatlarda resmi kıyafet tercih edilmesi gerekirken, daha rahat çalışma ortamı olan pozisyon mülakatları için daha rahat kıyafetler tercih edilebilir. Değişmeyen koşul ise kıyafetin temiz ve bakımlı olması.

5. Mülakata geç kalmayın, gidemeyecekseniz haber verin: Çağırıldığınız mülakatlara gitmek, gidemeyeceksiniz haber vermek o işi ne kadar önemsediğinizi gösterir. Mülakata mazeretsiz katılmayan adayların tekrar mülakata çağırılma ihtimali genellikle düşüktür.