Karantinada Filmseverleri Mutlu Edecek 10 Film

By , in Blog on .
Paylaşmak ister misiniz?

Karantinada Filmseverleri Mutlu Edecek 10 Film

Hafta sonu karantinalarının en çok tercih edilen aktivitelerinin başında film izlemek geliyor.

Daily Art Magazine, karantina sürecinde sanatseverleri mutlu edecek on filmin bir araya getirildiği bir liste yayınladı.

İşte listenin göze çarpanları…

1. “Midnight in Paris”

Dünyaca ünlü yönetmen Woody Allen’ın 2011 yılında çektiği “Paris’te Gece Yarısı”, izleyicileri 1920’li yılların Paris’ine götürüyor. Filmdeki karakterlerden bazıları, Pablo Picasso, Henri Matisse ve Salvador Dali gibi ünlü sanatçılar. Karakterler sadece ressamlarla sınırlı değil; yazarlar Gertrude Stein ile Scott-Zelda Fitzgerald çifti ve ünlü İspanyol yönetmen Luis Buñuel’le bir akşam geçirmeye hazırlanın…

2. “Frida”

Film adından da anlaşılabileceği gibi Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun zorluklarla dolu yaşam öyküsünü konu alıyor. 2003’te ‘En iyi müzik’ ve ‘En iyi makyaj’ kategorilerinde Oscar ödülünü kucaklayan filmde, Frida rolünü ünlü aktris Salma Hayek üstlenirken, ona Diego Rivera’yı canlandıran Alfred Molina eşlik ediyor.

3. “Loving Vincent”

Dünyada ilk kez kullanılan bir teknikle yapılan bu film tamamen yağlı boya ile resmedildi. Vincent van Gogh’un hayatını anlatan film için 125 ressam 65 bin tablo yapıldı. Film, 2018 yılında En İyi Animasyon Filmi kategorisinde Oscar, Altın Küre ve BAFTA’ya aday gösterildi.

4. “The Last Family”

Türkçe’ye “Baba ve Oğul” adıyla çevrilen film sanatçı bir ailenin hikayesini izleyiciyle buluşturuyor. Polonyalı ressam Zdzislaw Beksinski ile müzik eleştirmeni ve çevirmen oğlu Tomasz Beksinski’yi konu alan film, ünlü ressamın 2005 yılında bir cinayete kurban gidene kadar yaşadıkları anlatılıyor.

5. “Goya’s Ghosts”

2006 yılında çekilen “Goya’nın Hayaletleri” filminde İspanya’nın en ünlü ressamlarından Francisco Goya’nın hayatı anlatılıyor. Başrollerde ise dünyaca tanınan ödüllü oyuncular Javier Bardem ile Natalie Portman var.

6. “El Greco”

2007 yapımı filmde dünya çapında “El Greco” olarak bilinen Yunan ressam Domenicos Theotokopoulos’un hayatı işleniyor. “En İyi Kostüm Tasarımı” kategorisinde Goya Ödülü kazanan filmde El Greco rolünde Nick Clark Windo’yu görüyoruz.

7. “Big Eyes”

Tim Burton’ın en önemli filmlerinden “Big Eyes” ABD’li ressam Margaret Keane’ın hayatını konu ediyor. Film Keane’ın çizdiği tabloları kendi işiymiş gibi satan eşi Walter ile mücadelesini anlatıyor. 2014 yapımı filmde Keane çiftine ödüllü oyuncular Amy Adams ve Christoph Waltz canlandırıyor.

8. “Girl with a Pearl Earring”

Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in başyapıtı “İnci Küpeli Kız” tablosundan ilham alan 2003 yapımı film aktris Scarlett Johansson’un tüm dünyada tanınmasını sağladı. Üç Oscar adaylığı bulunan filmde Colin Firth, Vermeer’e hayat veriyor.

9. “Pollock”

ABD’li soyut dışavurumcu Jackson Pollock’un zorluklarla dolu sanat yolculuğunu anlatan filmin başrolünde izleyicinin karşısına Ed Harris çıkıyor. Filmde Lee Krasner’a hayat veren Marcia Gay Harden ise performansıyla 2001’de “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscar’ını kucakladı.

10. “Woman in Gold”

Avusturyalı ressam Gustave Klimt’in teyzesini resmettiği ünlü tablosu “Adele Bloch-Bauer’in Portresi” filmin başrolünde. Gerçek bir hikayeden uyarlanan “Altınlı Kadın” adlı filmde tablo için verilen hukuk mücadelesi anlatılıyor.

Karantinada Filmseverleri Mutlu Edecek 10 Film yazısı kaynak