Elektronik Kitap (E- Kitap) Hazırlama Rehberi

By , in E Kitap Elektronik Kitap on . Tagged width: ,
e-kitap
Paylaşmak ister misiniz?

Elektronik Kitap (E- Kitap) Hazırlama Rehberi

Giriş

Yayımcılık artık büyük kuruluşların tekelinde değil. Müziğinizi internete koyabilir, kendi radyo programlarınızı yapabilir ve hatta kendi dijital kitaplarınızı bile yayımlayabilirsiniz.

İşin “yazma” kısmı elbette size kalıyor. Bu mini rehbere başlarken, başkalarının okuyabileceği bir metin dosyasına sahip olduğunuzu varsayıyorum. Bunu bir e-kitaba dönüştürerek pek çok platformdan erişilebilmesini sağlayacağız. E-kitabınız hemen hemen tüm e-kitap okuyucular, tabletler, akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda bile okunabilecek.

İtiraf etmek gerekirse aslında süreç baştan sona basit değil. Öncelikle kitabınızın düzgün biçimde yazıldığından, uygun bir şekilde biçimlendirildiğinden ve paylaşılmaya hazır olduğundan emin olmanız gerekecek. Ücretsiz yazılımlarla tüm bu süreci nasıl aşacağınızı ve nasıl leziz bir e-kitap yaratacağınızı anlatıyorum.

Adım adım: E-kitabınızı hazırlayın

1- Her şeyi ayıklayın

Atacağımız ilk adım, hazırladığınız belgenin e-kitap olarak kullanıma uygun olduğundan emin olmayı kapsıyor. Kaynak metni içeren dosyayı açın, [Ctrl] + [A] tuşlarıyla hepsini seçin ve [Ctrl] + [C] ile panoya kaydedin. Şimdi Not Defteri’ni açın (Windows 8 kullanıyorsanız [Windows] + [Q] tuşlarına basın ve arama kutusuna “not defteri” yazın.) ve [Ctrl] + [V] tuşlarıyla metni boş belgeye yapıştırın.

2- Temize çekin

Tekrar geri alacak olmamızdan dolayı tüm biçimlendirmeyi kaldırmak için biraz saçma görünebilir fakat profesyonel standartta bir e-kitap yaratmak istiyorsak tamamen temize çekilmiş bir kaynağa ihtiyacımız var. Dosyayı baştan sonra kontrol ederek başlıkların ve paragrafların satır boşluklarıyla temiz bir şekilde ayrıldığından emin olun. Ayrıca her bölümün iki satır boşluğuyla ayrılmasına özen gösterin.

3- Doğru kaydedin

Tüm satır boşluklarını titizlikle gözden geçirdiğinizde, e-kitap maceranızın düz metin kısmı tamamlanmış oluyor. “Dosya > Kaydet”e tıklayın, bir isim verin ve dosya isminin sonunda .txt uzantısının yer aldığından emin olun. Kaydet penceresinin alt kısmında yer alan Kodlama seçeneğini ANSI’den UTF-8’e çevirin. Bu sayede özel karakterlerin tutulduğundan emin oluyoruz. Son olarak “Kaydet” düğmesine tıklayın.

4- Calibre’ı edinin

Sıradaki adım, düz metni bir e-kitaba dönüştürmek. Bunun için http://calibre-ebook.com adresinden ücretsiz indirebileceğiniz Calibre isimli programdan faydalanacaksınız. Kurulum süreci son derece basit, işlem boyunca sadece “Next”e tıklamanız yeterli. Eğer bir e-kitap okuyucuya sahipseniz kurulum aşamasında ayarını yapmak isteyebilirsiniz. Okuyucunuz yoksa varsayılan seçenekler iş görecektir.

5- Kütüphaneye ekleyin

Kitabınızı dönüştürmek üzere atacağınız ilk adım, bunu Calibre’ın kütüphanesine eklemek olacak. Sol üst köşedeki “Kitap ekle” simgesine tıklayın ve metin dosyasını bulun. Dosyayı seçip “Aç” düğmesine tıklayın. Böylece metin ana pencerede belirecek. Şimdi bunun üzerine sağ tıklayın ve açılacak menüden “Kitapları dönüştür > Tek dosya dönüştür” komutunu seçin.

6- Hızlı dönüştürme

Açılacak ekrandaki boşluklara kafayı takmayın, zamanı geldiğinde dolduracağız. Sağ üstten “Çıktı biçimi” olarak “epub”ı seçin ve “Tamam”a tıklayın.

Kaynak