Dijitalleşme, Dijitalleştirme ve Dijital Dönüşüm

 Dijitalleşme, Dijitalleştirme ve Dijital Dönüşüm

Dijitalleşme, Dijitalleştirme ve Dijital Dönüşüm

DİJİTALLEŞTİRME: BASİT TERİM

Dijitalleştirme, temel olarak analog bilgilerin alınmasını ve sıfırlanıp şifrelenmesini ifade eder, böylece bilgisayarlar bu tür bilgileri depolayabilir, işleyebilir ve iletebilir. Göre Gartner’ın BT Sözlüğü , “ Dijitalleştirme ile karşı çıkar tanımı – Dijital forma analogdan değiştirme sürecidir”. İşletmelerde, yıllardır olduğu gibi birçok dijitalleştirme örneği vardır. El yazısı veya daktiloyla yazılmış metni dijital forma dönüştürme, müziği bir VHS kasetinden bir LP’den veya videodan dönüştürmek gibi dijitalleştirme örneğidir.

DİJİTALLEŞME: BELİRSİZLİK VE KARIŞIKLIK İLE ÇERÇEVELİ

Dijitalleştirmeden farklı olarak, dijitalleşmenin tek ve net bir tanımı yoktur. “Dijitalleştirme” ve “dijitalleşme” birbiriyle yakından ilişkili ve genellikle geniş bir literatür aralığında birbirinin yerine kullanılan iki kavramsal terimdir, ”açıklamasında hem Doktora Adayı J. Scott Brennen, hem de Üniversitede Profesör Daniel Kreiss ve Kuzey Carolina Medya ve Gazetecilik Yüksek Okulu. “ Dijitalleşmeyi , dijital iletişim ve medya altyapıları etrafında birçok sosyal yaşam alanının yeniden yapılandırılmasının bir yolu olarak görüyoruz .”

Brennen ve Kreiss böylece dijitalleşme tanımlarını sosyal hayata – yani insanların nasıl etkileşime girdiğine-dayandırıyor . Bu tür etkileşimler analog teknolojilerden (posta, telefon görüşmeleri) dijital olanlara (e-posta, sohbet, sosyal medya) uzaklaştıkça, hem iş hem de eğlence alanları dijitalleşiyor.

Eğlence sektörü de kendini farklı bir boyuta taşıdı. İnsanlar artık dijital oyunların oynandığı tanışma aplikasyonlarının etkinliklerinin olduğu eğlenceleri tercih ediyor. Yani dijitalleşme sosyal hayatımızda bu kadar yer almışken iş yaşamımızda dijitalleşmeden kaçmak imkansız! Zaten kaçtığımız her gün global iş yaşamında bizleri geriye sürükler.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM: DİJİTALLEŞMENİN ÖTESİNDE

Bununla birlikte, dijitalleşme, dijital dönüşümden oldukça farklıdır.

Bir kuruluş, otomasyon işlemlerinden çalışanların bilgisayarlarını kullanmalarına kadar otomatikleştirmeye kadar bir dizi dijitalleştirme projesi gerçekleştirebilir. Dijital dönüşüm, aksine, işletmelerin proje olarak uygulayabileceği bir şey değildir.

Bunun yerine, daha geniş olan bu terim, dijital teknolojilerin uygulanmasının yanı sıra çapraz örgütsel değişim gerektiren müşteri odaklı stratejik iş dönüşümünü ifade eder.

Dijital dönüşüm girişimleri tipik olarak birkaç dijitalleştirme projesi içerecektir, ancak dijitalleşmenin dijitalleşmeden daha derin bir şey yapmadığına inanan yöneticiler derin bir stratejik hata yapmaktadırlar.

Intellyx, Çevik Dijital Dönüşüm Yol Haritası posterini yayınladı, şirketlere dijital dönüşüm girişimleri hakkında tavsiyelerde bulunuyor ve satıcıların çeviklik hikayelerini iletmelerine yardımcı olur. 

https://www.ekaynaklar.com/category/dijital-donusum/ adresindeki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Google Arama

dijitalleşme
dijitalleşme nedir
dijitalleşme örnekleri
eğitimde dijitalleşme
dijitalleşme makale
kosgeb dijitalleşme desteği
kosgeb kobigel dijitalleşme
şirketlerde dijitalleşme örnekleri
dijitalleşme desteği
kobigel dijitalleşme
dijitalleşme süreci
enerjide dijitalleşme derneği
üretimde dijitalleşme nedir
accenture dijitalleşme endeksi
accenture dijitalleşme endeksi 2018
dijitalleşme nedir kısaca
enerjide dijitalleşme
insan kaynaklarında dijitalleşme
sağlık sektöründe dijitalleşme
dijitalleşme ile ilgili sözler

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın