Dijital Varlıklar

Paylaşmak ister misiniz?

Dijital Varlık

Dijital Varlık konusu, günümüzde kripto paraların gündeme gelmesiyle teknoloji ve hukuk dünyası için çokça değerlendirmeye konu olmaktadır.

Bunun yanı sıra dijital varlık, devinim halinde olan dijital dünya içerisindeki kişilerin sermayesine, mal paylaşımlarına ve hatta terekeye dahi konu ettiği bir değer halini almaktadır.

Genel anlamda dijital varlık, bir medya veya metnin, bilgisayardan veya internet üzerinden bir yerdeki bulutta depolanan ikili biçimde her türlü veriye sahip bir mülkiyet olarak tanımlanabilir.

Günümüzde dijital platformlarda yer alan pek çok kişinin edindiği dijital kimliklerin değerlemesi önem kazanmaktadır.

Bununla birlikte kimi kişilerin ürettikleri sanal bir ikona ait sanal jetonun açık artırmayla milyon dolarlara satılmasıyla gündeme gelmekte olup kişilerin servetlerine söz konusu dijital değerleri katarak koleksiyon oluşturma gayesi güttüğü görülmektedir.

Boston ve Londra merkezli olarak USA ve Avrupa’da Kasım 2019 ile Mart 2020 ayları arasındaki 800 kişiden oluşan bir araştırmaya göre araştırmaya katılanların %36’sı dijital varlık yatırımının olduğunu, kurumsal yatırımcıların ise %60 ı dijital varlıkların portföylerinde yer aldığını ancak niteliğinin dijital varlığın türüne göre değişkenlik gösterdiğini belirtmiştir (https://www.fidelitydigitalassets.com/).

Bilindiği üzere dünya üzerinde hukuk kuralları yaşanan gelişmeleri izleyerek sonrasında yaşanan değişiklik ve ilerleme doğrultusundaki zemin üzerinde inşa edilir. Ticaret dünyasında, ticaret ve işlemler halihazırda kapsamlı bir şekilde dijitalleşmiştir ve yine de bir asırdan fazla bir süre önce uygulanan mevzuat, işletmelerin tamamen kağıtsız süreçleri benimsemesini engellemektedir.

Dijital varlıkların para veya bir başka dijital varlık karşılığında alınıp satılması, değiş tokuş yapılması ve bunun üzerine tanımlanan bir kod aracılığıyla sahiplik iddia edilmesi mümkündür.

Dijital varlığın sahip olduğu değerin belirlenmesi ise tamamen serbest ve denetime elverişli olmayan kripto varlık piyasaları üzerinde spekülasyonlardan kimi zaman yara almaktadır.

Ancak bunun yanı sıra malvarlığına dijital bir değer katmak isteyen kişi sayısı ise her geçen gün artmaktadır. Söz konusu dijital varlıkların kayıtlı olduğu sosyal medya hesaplarındaki güvenlik açıklarından başlayan ve kripto varlıkların yer aldığı borsalar aracılığıyla yapılan dolandırıcılık suçuna kadar, bilişim suçları açısından da pek çok hukuki sorun yaşanmaktadır.

Dijital Varlıklar yazısı Kaynak

Önerilen Yazılar

https://www.ekaynaklar.com/category/e-kitap/