class="">
ekaynaklar.com

Creative Commons Lisansları Hakkında

ekaynaklar.com
Paylaşmak ister misiniz?

Creative Commons Lisansları Hakkında

Lisanlarımız ne işe yarar

Creative Commons telif hakkı lisansları ve araçları, kanunun oluşturduğu geleneksel “tüm hakları saklıdır” yapısı içinde bir denge oluşturur. Araçlarımız bireysel yaratıcılardan büyük şirket ve kurumlara kadar herkesin yaratıcı eserlerine basit, standartlaştırılmış bir yol ile telif izinleri vermesini sağlar. Araçlarımızın ve kullanıcılarımızın kombinasyonu <ahref=”http: creativecommons.org=”” videos=”” a-shared-culture”=””>geniş ve büyüyen dijital bir ortaklıktır ve telif hakları çerçevesinde kopyalanabilir, dağıtılabilir, düzenlenebilir, karıştırılabilir ve üzerine inşa edilebilir bir içerik havuzu olabilir.</ahref=”http:>

Lisans tasarımı ve gerekçesi

Tüm Creative Commons lisansları ortak birçok önemli özelliğe sahiptir. Her lisans, yaratıcılara yardımcı olur — eğer bizim araçlarımızı kullanıyorlarsa onlara lisans veren diyoruz — en azından gayriticari çalışmalarının kopyalama, dağıtma, ve bazı kısımlarının kullanımlarınıa izin verirken diğer telif haklarını da korur. Her Creative Commons lisansı da lisans verenlere, hak ettikleri eserleri için kredi alma imkanı sağlar. Her Creative Commons lisansı dünyada geçerlidir ve (çünkü telif hakları üzerine inşa edilmişlerdir) geçerli telif hakkı süresince uygulanabilirdir. Bu ortak özellikler üstünde, lisans verenlerin eserlerinin nasıl kullanılacağı konusunda ek izinler sunma seçeneğini de verir.

Bir Creative Commons lisansörü lisansı seçerken bazı basit sorulara yanıt verir — ilk olarak, ticari kullanıma izin vermek istiyor muyum, ve ikinci olarak, eserimin kullanılarak yeni eserler yaratılmasını istiyor muyum? Eğer lisansör yeni eselerin yaratılmasına izin vermek istiyorsa, eseri kullanacak herhangi bir kişinin — biz bunlara lisans sahipleri diyoruz &mdash, bu yeni eserini de aynı lisans altında korunmasını isteyebilir. Biz bu fikre “AynıLisanslaPaylaş” diyoruz ve (eğer seçilirse) bu fikir dijital commonsın genişlemesini sağlayan mekanizmalardan biridir. AynıLisanslaPaylaş pek çoğu ücretsiz ve açık erişim olan yazılım projelerinde kullanılan GNU Genel Kamu Lisansından esinlenmiştir.

Lisanslarımız adil anlaşma gibi hukuk kuralları ile sağlanan ayrıcalık ve kısıtlamaların sağladığı haklarla sağlanan özgürlükleri etkilemez. Creative Commons lisansları kendi içinde açıkça tanımlanmamış olsa bile bir eserin lisans sahipleri tarafından kullanırken lisansörün kanunlarla edindiği haklardan da dolayı lisansörden izin gerektirir. Lisans sahipleri lisansöre atıfta bulunmalı, telif hakkı kurallarını eserin tüm kopyalarında bulundurmalı, eserin lisans sahibinin kopyalarına link vermelidir. Lisans sahipleri teknolojik olanakları kullanarak esere erişimi engelleyemez.

Basit Lisans Seçicimizi deneyin.

Telif Haklarının Üç “Katmanı”

Makina tarafından okunabilen

İnsan tarafından okunabilen

Ancak tüm yaratıclar, eğitmenler ve bilim insanları avukat olmadıkları için, lisansları normal insanların anlayacağı şekilde de sunuyoruz – Commons özet (aynı zamanda insan tarafından okunabilen lisans olarak da bilinir). Commons Özet lisansör ve lisans kullanıcıları için bazı önemli terim ve durumları belirten ve özetleyen yararlı bir rehberdir. Her ne kadar Özet’in kendisi bir lisans olmasa da ya da Legal Kod’un bir parçası olmasa da Legal Kod’un kullancı dostu ara yüzü olarak düşünülebilir.

Lisans tasarımın son katmanı arama motorlarından ofis verimliliğine, müzik düzenlemesine kadar eserlerin yaratılmasında, kopyalanmasında, keşfedilmesinde algılamayı sağlayan yazılımdır. Webde bir eserin Creative Commons lisansı altında olduğunu anlamayı kolaylaştırmak için bu lisansın “makina tarafından okunabilen” versiyonu hazırlanmıştır. Yazılım sistemlerinin, arama motorlarının, ve diğer teknoloji tiplerinin anlayabileceği şekilde temel özgürlükler ve yükümlülükler tanımlanmıştır. Bunu gerçekleştirebilmek için CC Hak Tanımlama Dili (CC REL) adıyla lisansı yazılama tanıtan standart bir yol geliştirdik.

Yaklaşımımızla mümkün olan, açık içerikte arama yapmak önemli bir fonksiyondur. Google’ı Creative Commons’ın içeriğini taramak için, Flickr’ı albümleri, Jamendo’yu resimlere bakmak için, ve spinxpress.Wikimedia Commons’ı da genel yayınları bulmak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda lisanlarımızın temel kullanıcılarından olan Wikipedia‘ı da multimedya arşivi için kullanabilirsiniz.

Birlikte ele alındığında, lisansların bu üç katmanı hak yelpazesinin sadece yasal bir kavram olmadığını garanti altına alır. Bu hem eser yaratıcısının, hem eseri kullanacakların hem de webin anlayabileceği bir yapıdır.

Lisanslar

Atıf
CC BY

This license lets others distribute, remix, adapt, and build upon your work, even commercially, as long as they credit you for the original creation. This is the most accommodating of licenses offered. Recommended for maximum dissemination and use of licensed materials.

Lisans Özeti Görüntüle | Legal Kodu Göster

Atıf-AynıLisanslaPaylaş
CC BY-SA

This license lets others remix, adapt, and build upon your work even for commercial purposes, as long as they credit you and license their new creations under the identical terms. This license is often compared to “copyleft” free and open source software licenses. All new works based on yours will carry the same license, so any derivatives will also allow commercial use. This is the license used by Wikipedia, and is recommended for materials that would benefit from incorporating content from Wikipedia and similarly licensed projects.

Lisans Özeti Görüntüle | Legal Kodu Göster

Atıf-Türetilemez
CC BY-ND

This license lets others reuse the work for any purpose, including commercially; however, it cannot be shared with others in adapted form, and credit must be provided to you.

Lisans Özeti Görüntüle | Legal Kodu Göster

Atıf-GayriTicari
CC BY-NC

This license lets others remix, adapt, and build upon your work non-commercially, and although their new works must also acknowledge you and be non-commercial, they don’t have to license their derivative works on the same terms.

Lisans Özeti Görüntüle | Legal Kodu Göster

Atıf-GayriTicari-AynıLisanslaPaylaş
CC BY-NC-SA

This license lets others remix, adapt, and build upon your work non-commercially, as long as they credit you and license their new creations under the identical terms.

Lisans Özeti Görüntüle | Legal Kodu Göster

Atıf-GayriTicari-Türetilemez
CC BY-NC-ND

Bu lisan 6 lisansımız içinde en sınırlayıcı olandır. Eseriniz size alıntı vererek indirilebilir ya da paylaşılabilir ancak değiştirilemez ve ticari amaçla kullanılamaz.

Lisans Özeti Görüntüle | Legal Kodu Göster

Aynı zamanda public domain alanında “tüm hakları tanımmıştır” aracı da sunuyoruz.CC0 tool aracı lisansörün tüm haklarından feragat etmesini ve bir eseri kamu malı ilan etmesini ve Kamu Malı İşaret aracı her hangi bir web kullanıcısının bir eseri Kamu Malı olarak “işaretlemesini” sağlar.

Creative Commons Lisansları Hakkında Kaynak

Creative Commons Lisansları Hakkında önerilen yazı

Google Arama

creative commons lisans türleri
creative commons açık lisans
creative commons lisanları koşulu
creative commons lisans oluştur
creative commons lisans türleri ile lisans açıklamalarını
creative commons lisans türleri nelerdir
creative commons lisans türü
creative commons lisans özellikleri
lisans türleri creative commons