Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens Seçmeler

 Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens Seçmeler

Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens Seçmeler

Seslendiren: Esra Taşdelen

Keyifli dinlemeler dileriz Videomuzu beğenip , abone olursanız çok mutlu oluruz.

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCBvXkRfcq81_gk-pEJyC6lQ

Küçük Prens Tanıtım

Küçük Prens (Fransızca özgün adı: Le Petit Prince), Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve 1943’te yayımlanan masalsı bir kitaptır.

Dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biridir.[1] Eserde, bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü’ne düşen bir pilotun Küçük Prens ile karşılaşması ile başlayan kitap, yirmi yedi bölümden oluşur.

Özellikle Küçük Prens’in yurdundan ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlatan bölümlerde bazı tipik yetişkin yaşam biçimlerinin eleştirisi yapılır. Bu geziler arasında kralın gezegeni, otorite tutkusunu; sanatçının gezegeni, kendini beğenmişliği ve sanatçının toplumla yitirmiş olduğu iletişimsizliği; sarhoşun gezegeni, umutsuzluk ve buna dayanan unutma isteğini; iş adamının yaşadığı gezegen, amaçsız sahip olma tutkusunu; fenercinin gezegeni anlamsız ve sorgulamaksızın yerine getirilen görev duygusunu; coğrafyacının yaşadığı gezegen ise bilimi kimin için yaptığını unutan bilim adamını ve bilim anlayışını sembolize eder.[2]

Yazar, New York’ta bir otel odasında kaleme aldığı bu hikâyenin çizimlerini de yapmıştır.

Exupéry hem çizimleri hem de hikâyeleri bir çocuk kitabı gibi kurgulamış olsa da, bu kitap onun moderniteye ve II. Dünya Savaşı’nın etkilerinin sürmekte olduğu topluma eleştirisini ifade ettiği bir kitap olarak da değerlendirilir.[1]

Yazarın ilhamını, kendi başından geçen olaylardan aldığı düşünülür. Bir pilot olan yazar Exupéry, 1935 yılında bir hız rekorunu denerken, Sahra Çölü’nün ortasına düşmüştü.

Ayrıca karısı Consuelo’nun Küçük Prens gibi bitmek bilmeyen arzuları ve korunma arzusu olduğu, Küçük Prens’in gezegeni gibi volkanlarla dolu El Salvador’da yaşamıştı.

Hikâye ilk defa 6 Nisan 1943’te hem Fransızca hem İngilizce olarak yayımlandı.

Günümüzde 210 farklı dil ve lehçeye çevrildi.Türkçede 15 farklı dilde çevirisi bulunur. Sumru AğıryürüyenFatih ErdoğanSelim İleriAzra ErhatNihal YeğinobalıTomris Uyar ve Cemal Süreya eseri Türkçeye çevirenler arasındadır.

Yazar eserini, dostu Leon Werth’in çocukluğuna adamıştır.

Küçük Prens opera, tiyatro ve şarkılara da ilham vermiş, 12 kez sinemaya uyarlanmıştır.

Küçük Prens ve yazarı Exupéry’nin resmi Fransa’da, 50 franklık banknotların üzerine basılmıştır. Banknotların üzerine gözle görülemeyecek küçüklükte yazılmış alıntılar işlenmiştir.[3]

Küçük Prens telifli olarak Türkiye‘de sadece Mavibulut Yayıncılık tarafından basılmıştır.

2015 yılının Ocak ayından itibaren telifinin serbest kalması ile birlikte 204 yayınevi tarafından basılmıştır.

2003 yılında Ay’ın “45 Eugenia” gök taşına “Küçük Prens” adı verilmiştir.

Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens Seçmeler

Önerilen sesli kitap: https://www.ekaynaklar.com/tolstoy-insan-ne-ile-yasar-son-bolum/

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın