Alternatif Bilişim Ücretsiz E-kitap

Paylaşmak ister misiniz?

Alternatif Bilişim Ücretsiz E-kitap

Alternatif Bilişim Derneği tarafından hayata geçirilen, Alternatif Bilişim E-kitap, tıpkı altKitap gibi bireysel ve kolektif yayınları ücretsiz olarak e-kitap şeklinde okuyucuyla buluşturmayı hedeflemektedir.

Genel olarak gelişen teknolojinin dünya ve Türkiye kültürüne etkileri, güncel olaylar ve şu an dünyada hâlâ etkisini göstermeye devam eden koronavirüs salgınıyla ilgili kitaplar ve makaleler bulunan Alternatif Bilişim’in sitesi, okuyuculara kültür ve gündem konularında farklı içerikleri sunuyor.

Özellikle dijitalleşmenin ön plana alındığı kitapların bulunduğu Alternatif Bilişim’de ayrıca “Hack”, “Kişisel Veriler”, Türkiye’deki Dijital Gözetim” ve “Kişisel Veri Koruma” konularını temel alan e-kitaplar da bulunuyor.

Erişim adresi: https://ekitap.alternatifbilisim.org/

Alternatif Bilişim Ücretsiz E-kitap : Örnek Kitaplar

Eti̇k Web Si̇te Geli̇şti̇rme ve Bakım Kılavuzu

 Eti̇k Web Si̇te Geli̇şti̇rme ve Bakım Kılavuzu - Kapak

Bu rehber, teknik konseptlere güçlü şekilde hâkim olan web geliştiricileri ve bakımcılarını hedefl emektedir. Dokümanı kısa ve öz tutup kullanılabilirliğini arttırmak adına, gerekli yerlerde arkaplan bilgileri için linkler yer almaktadır.

Umuyoruz ki, bu rehber geliştiricileri ve bakımcıları Web’i özüne; yani temel hakları, demokrasiyi ve ifade özgürlüğünü arttıran, merkezi olmayan bir araca, geri döndürmelerine yardımcı olacaktır.

⇣ PDF  

İnternet Araştırmaları: Etik Kılavuz 3.0

İnternet Araştırmaları: Etik Kılavuz 3.0 - Kapak

İnternet Araştırmaları Birliği’nin yayımladığı bu son kılavuz,Derneğimiz tarafından “STÖ-Akademi İş Birliği” kapsamında, AB Türkiye Delegasyonu ve STGM desteğiyle Türkçeleştirilmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ağ dolayımlı ortamlarda, mobil teknolojilerin arayüzey ve uygulamalarında üretilen veriye yönelik araştırmalar artmaktadır.

Bu nedenle, bu platformlar ve ortamlarda üretilen verinin sahipliği, kişisel verinin korunması ve veri-özne arasındaki ilişkinin, özneyi merkeze koyan bir etik bakış açısı ile kavranması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Derneğimizden e-kitap olarak yayınlanan Yeni Medya Araştırmalarında Etik Bakış Açısı ve Uygulamalar (Der. Binark ve Dikmen, 2020) çalışması da göz önüne alındığında, İnternet Araştırmaları: Etik Kılavuz 3.0’ın Türkçeye kazandırılmasındaki önem bir kez daha su yüzüne çıkmaktadır.

Derneğimiz de bu gereklilikten hareketle, İnternet Araştırmaları: Etik Kılavuz 3.0’ın Türkçeleştirilmesine öncülük etmiştir. M. Burak Özdemir tarafından çevrilen bu metin, alanda araştırma yapacak kişilere önemli bir referans kaynağı olacaktır. Burak Özdemir’e bu titiz çevirisi için ayrıca teşekkür ederiz.

İnternet Araştırmaları: Etik Kılavuz 3.0’ın, Türkiye’de iletişim bilimleri, iletişim sosyolojisi, yeni medya, sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi, kamu yönetimi, halk bi- limi dahil birçok disiplinde yürütülen, disiplinleri kesen bilimsel çalışmalara veri- özne ilişkisi ve kişisel verinin korunması ve benzeri konularda yeni bir tartışma zemini oluşturacağını düşünüyor, keyifli okumalar diliyoruz…

ISBN: 978-605-80007-4-2
Ağustos 2020, 51 Sayfa

⇣ PDF  

https://www.ekaynaklar.com/category/egitim-dosyalari/ adresindeki yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Google Arama

e kitap ücretsiz
ücretsiz e kitap
e kitap ücretsiz oku
türkçe e kitap indir ücretsiz
ücretsiz e kitap indir
e kitap oku ücretsiz
e kitap indir full ücretsiz
ücretsiz e kitap siteleri
e kitap indir ücretsiz
ücretsiz e kitap oku
kitap oku ücretsiz internetsiz e kitap
e kitap ücretsiz mi
e kitap ücretsiz pdf
ücretsiz e kitap yayınevi
ücretsiz e kitap android
ücretsiz e kitap indirebileceğiniz en iyi 20 site
ücretsiz e kitap indirebileceğiniz iyi 20 site
ücretsiz e kitap indirme sitesi
e kitap okuyucu indir ücretsiz
e kitap indir ücretsiz pdf
e kitap uygulamaları ücretsiz
ücretsiz dini e kitap indir