class="">
ekaynaklar.com

Alt Coin nedir

alt coin
Paylaşmak ister misiniz?

Alt coin nedir

Kripto paralara olan ilginin artmasıyla beraber kripto para dünyasına ilişkin terimler de daha sık gündeme geliyor ve merak konusu oluyor. Ekonomi terimleri sözlüğünün bu maddesinde altcoin terimine bakıyoruz. Bu makalede altcoin nedir, altcoin nasıl alınır, altcoin çeşitleri nelerdir, bitcoin-altcoin farkı ne gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz.

ALTCOİN NEDİR?

Öncelikle altcoin nedir? Kripto para borsasında en büyük hacme sahip olan Bitcoin, ilk kripto para birimidir. Altcoin de Bitcoin’e alternatif üretilen kripto para birimi anlamına gelir. Altcoin kendi başına bir kripto para çeşidi değildir, Bitcoin harici kripto para çeşitlerine verilen genel bir isimdir. Ethereum, Litecoin, XRP gibi kripto para birimleri teknik olarak birer altcoindir.

ALTCOİN İLE BİTCOİN FARKI NEDİR?

ALTCOİN NASIL ALINIR?

Peki, altcoin nasıl alınır? Dijital para birimleri kripto para borsasında satışa çıkarılır ve altcoin satın almak isteyen kullanıcıların borsada işlem yapması gerekir. Altcoin satın almak için dijital bir hesap açıp dijital cüzdana sahip olmak gerekir. Bazı mobil uygulamalardan ve kripto para borsasında işlem yapan internet siteleri üzerinden alım-satım yapılabilir. Ulusal ve uluslararası yüzlerce farklı borsada işlem göre altcoin çeşitleri çeşitli platformlardan işlem görür. İşlem yapmak için öncelikle sisteme kayıt olunur ve sanal bir cüzdan oluşturulur. Bu sanal cüzdana para transferi yapılarak istenilen miktarda kripto para çeşitleri satın alınabilir. Ayrıca altcoin seçeneklerini sistemsel olarak madencilik yaparak üretmek mümkündür.

Blockchain teknolojisi kullanılarak geliştirilen altcoin çeşitlerinin madencilik yönteminde de farklı teknikler kullanılır. Madencilik yaparak işlemler onaylanır ve yeni bloklar oluşturulur. Matematiksel verilerin çözümüne dayanarak üretilen her yeni blokta kullanıcı altcoin birimleri ile ödüllendirilir. Bu şekilde kripto para biriminin üretimine devam edilir ve altcoin birimlerinin devamlılığı sürdürülür. Yüksek hacme sahip altcoinlerin madencilik ekipmanlarının maliyeti ise daha düşüktür.

ALTCOİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kripto para piyasalarında işlem gören Bitcoin ve binlerce de altcoin bulunur. Altcoinleri madenciliğe dayalı altcoin, stablecoin gibi sınıflara ayırmak da mümkündür. Altcoinler Bitcoin’in alternatifi olarak adlandırılır ve her altcoin farklı bir ihtiyacı karşılamak için piyasaya sürülür. Piyasa değeri en yüksek altcoin biriminden bir tanesi Ethereum olup, Bitcoin’den sonra en yüksek piyasa değerini bu altcoin elinde tutar.

En çok işlem gören altcoinler arasında Litecoin,  Cardano, Tether, Dash, Ripple, Bitcoin Cash, Ethereum Classics, Dogecoin gibi dijital değeri yüksek coinler yer alır. Küresel çapta en büyük piyasa değerine sahip olan kripto para çeşitlerinin kullanıcı kitlesi ve piyasa değeri de zaman zaman artıp azalabilir.

Altcoin çeşitlerinin temelinde yatan Bitcoin, altcoinlerin trendini belirler ve Bitcoin değer kazanarak yükselişe geçerse altcoinler de değer kazanmaya devam eder. Bitcoin’den sert çatallanma yoluyla ayrılan Litecoin’de genelde transfer süresi daha hızlıdır.

Kaynak

Önerilen Yazı

Önerilen Siteler

evimdergisi.com.tr

 

ruyandagor.com

 

     
ilanversen.com

 

emlak365.com

 

 
devlette.com

 

   
izgazete.net

 

formsante.com.tr

 

borsagundem